Newsletter

Subskrybuj

Jeżeli chcesz otrzymywać newsletter zapisz się na listę.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Strona główna

W dniach 1 i 11 listopada 2014 r. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Nowodworskiej 14 będzie nieczynny.

 

Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej wzbogacił się 16 października o fabrycznie nowy samochód Renault Master Furgon Pack Clim. To już czwarty pojazd zakupiony ze środków szwajcarskich w ramach Projektu pn. „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej”. Do tej pory zakupiono dwa samochody do zbierania odpadów komunalnych tzw. śmieciarki oraz samochód do transportu kontenerów.

Nowy samochód przystosowany jest do zbiórki odpadów niebezpiecznych. W jego wyposażeniu znajdują się pojemniki do gromadzenia odpadów niebezpiecznych, w tym min. na baterie i akumulatory, termometry, lampy rtęciowe, świetlówki, środki ochrony roślin i ich opakowania, rozpuszczalniki, farby, lakiery oraz opakowania po nich, smary, środki do konserwacji drewna i metali, przeterminowane lub przepracowane oleje. Dodatkowo w ładowni zabezpieczona jest przestrzeń do zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. We wnętrzu pojazdu zamontowano specjalistyczną windę ułatwiającą zarówno załadunek, jak i rozładunek materiałów niebezpiecznych. Tak wyposażony samochód pozwoli na zorganizowanie regularnych zbiórek odpadów niebezpiecznych w miejscowościach leżących na terenie Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.

Poprawiony (środa, 29 października 2014 12:15)

 

Dużym sukcesem zakończyła się zorganizowana po raz kolejny przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej akcja „Sadzonki za odpady”. Tegoroczne zbiórki odbyły się w trzech miejscowościach: Niedźwiadzie, Ostrowie Lubelskim oraz w Kolonii Skrobów. Każdy, kto przyniósł zużyty drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzymał sadzonkę krzewu ozdobnego. Na najmłodszych czekały baloniki.

Największym zainteresowaniem cieszyła się akcja w Kolonii Skrobów, która odbyła się 13 września. Pracownicy Związku mieli do rozdania 200 sadzonek krzewów ozdobnych. To już kolejna taka akcja na terenie działania ZKGZL, jednak w tym przypadku duże zainteresowanie mieszkańców przeszło najśmielsze oczekiwania. Błyskawicznie rozchodziły się krzewy lawendy, tuje, bukszpany. Najczęściej mieszkańcy oddawali w zamian stare telewizory, komputery i odkurzacze. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zapełnił dwa kontenery.

Podczas tegorocznych akcji zebrano 3,64 tony elektrośmieci!

Dlaczego właściwa utylizacja elektrośmieci jest taka ważna?

Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Wśród nich są: rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, PCB (związki chemiczne), R-12 (freon) oraz azbest. Powodują one zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Akcja „Sadzonki za odpady” współfinansowana była przez Szwajcarię w ramach Projektu „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej”.


Poprawiony (środa, 29 października 2014 12:17)

 

Plik pdf pisma do pobrania >>>>

Poprawiony (środa, 22 października 2014 04:30)

 

W ubiegłym tygodniu Samorządowe  Kolegium Odwoławcze w Lublinie utrzymało w mocy decyzję określającą wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. Jest to decyzja ostateczna w postępowaniu administracyjnym, która nakłada na Spółdzielnię obowiązek niezwłocznego uiszczenia tej opłaty. W przypadku braku zapłaty Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej jest zobowiązany do wszczęcia egzekucji administracyjnej.

Zobowiązania Spółdzielni na dzień 30 września 2014 r. wynoszą 673400 zł w tym odsetki 38200 zł.

Powyższa decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego oznacza również, że to Zarząd Spółdzielni jest zobowiązany do złożenia zbiorczej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, jej zbierania od zamieszkujących w zasobach spółdzielni oraz przekazywania na rachunek Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.

W zaistniałej sytuacji, Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej jest również zmuszony dokonać zwrotu opłat wniesionych przez tych mieszkańców Spółdzielni, którzy na podstawie błędnych informacji Zarządu Spółdzielni przekazali ją na rachunek Związku. Takie postępowanie wynika z przepisów Ordynacji podatkowej, która nakazuje zwrot nienależnych opłat na rachunek lub do ręki wpłacającego bez możliwości ich przeksięgowania. O terminie odbioru tych opłat mieszkańcy zostaną powiadomieni indywidualnie.

 


Harmonogram - Gmina Lubarów

Plik pdf do pobrania >>>> (zalecamy używanie programu Adobe Reader)


Harmonogram - Miasto Lubartów

Plik pdf do pobrania >>>> (zalecamy używanie programu Adobe Reader)


Poprawiony (piątek, 12 września 2014 00:24)

 

Poprawiony (sobota, 06 września 2014 00:42)

 

Osiedla Wierzbowa  i  Osiedla Łąkowa – Kościuszki

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lubartowie informuje Państwa o zmianie terminu wywozu odpadów komunalnych i frakcji suchej w miesiącu wrześniu z dnia 05.09.2014 r. na 02.09.2014 r. na osiedlach:

Osiedle Wierzbowa:

ulice: Akacjowa, Bukowa, Chmielna, Cisowa, Dębowa, Findera, Fornalskiej, H. Sawickiej, Jesionowa, Kasztanowa, Krasickiego, Nadrzeczna, Osikowa, P. Firleja, Parkowa, Sławińskiego, Słowackiego, Świerkowa, Topolowa, Wierzbowa.

 

Osiedle Łąkowa – Kościuszki

ulice: 11- go Listopada, 1- go Maja, Ametystowa, Armii Krajowej, Bursztynowa, Chabrowa, Cicha, Czeremchowa, Farna, Hutnicza, Jana Pawła II , Jaśminowa, Kalinowa, Kościuszki, Kręta, Krzywe Koło, Ks. Popiełuszki, Ks. Szulca, L.S. Licińskiego, Lawendowa, Łąkowa, Magnoliowa, Makowa, Mickiewicza, Ogrodowa, Olchowa, Orlicz – Dreszera, Partyzancka, Piaskowa, Polna, Pradnik, Rubinowa, Rumiankowa, Rynek II, Szafirowa, Szkolna, Turkusowa, Waryńskiego, Wschodnia, Zielna, Zielona.

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy

 

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lubartowie

21- 100 Lubartów, ul. Lubelska 68, tel. (081) 8543615

Poprawiony (piątek, 22 sierpnia 2014 10:26)