W dniu 24 grudnia 2014 r. odbiór odpadów z terenu Miasta Lubartów będzie się odbywał we wcześniejszych godzinach. Prosimy o wystawienie pojemników do godziny 7.00.
Informujemy, że ze względu na awarię samochodu śmieciarki firmy ATK Recykling odbiór odpadów z terenu Gminy Niedźwiada uległ opóźnieniu.
Na podstawie informacji przekazanych przez ATK Recykling informujemy, że odbiór odpadów odbędzie się 6 grudnia (sobota) na terenie: Brzeźnicy Leśnej, Brzeźnicy Książęcej, Brzeźnicy Książęcej Kolonii, Tarła, Tarła Kolonii, Pałecznicy, Pałecznicy Kolonii, Górki Lubartowskiej.
W przypadku braku odbioru prosimy o kontakt na nr. tel. 81 854 36 15.
Informujemy, że ze względu na awarię samochodu śmieciarki firmy ATK Recykling odbiór odpadów z miejscowości: Kolechowice, Kolechowice Kolonia, Kolechowice Folwark, Jamy, Kaznów Kolonia, Kaznów odbędzie się w dniu 4 grudnia (czwartek) 2014.
Za opóźnienia serdecznie przepraszamy.
W dniach 1 i 11 listopada 2014 r. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Nowodworskiej 14 będzie nieczynny.
Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej wzbogacił się 16 października o fabrycznie nowy samochód Renault Master Furgon Pack Clim. To już czwarty pojazd zakupiony ze środków szwajcarskich w ramach Projektu pn. „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej”. Do tej pory zakupiono dwa samochody do zbierania odpadów komunalnych tzw. śmieciarki oraz samochód do transportu kontenerów.
Nowy samochód przystosowany jest do zbiórki odpadów niebezpiecznych. W jego wyposażeniu znajdują się pojemniki do gromadzenia odpadów niebezpiecznych, w tym min. na baterie i akumulatory, termometry, lampy rtęciowe, świetlówki, środki ochrony roślin i ich opakowania, rozpuszczalniki, farby, lakiery oraz opakowania po nich, smary, środki do konserwacji drewna i metali, przeterminowane lub przepracowane oleje. Dodatkowo w ładowni zabezpieczona jest przestrzeń do zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. We wnętrzu pojazdu zamontowano specjalistyczną windę ułatwiającą zarówno załadunek, jak i rozładunek materiałów niebezpiecznych. Tak wyposażony samochód pozwoli na zorganizowanie regularnych zbiórek odpadów niebezpiecznych w miejscowościach leżących na terenie Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.
Dużym sukcesem zakończyła się zorganizowana po raz kolejny przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej akcja „Sadzonki za odpady”. Tegoroczne zbiórki odbyły się w trzech miejscowościach: Niedźwiadzie, Ostrowie Lubelskim oraz w Kolonii Skrobów. Każdy, kto przyniósł zużyty drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzymał sadzonkę krzewu ozdobnego. Na najmłodszych czekały baloniki.
Największym zainteresowaniem cieszyła się akcja w Kolonii Skrobów, która odbyła się 13 września. Pracownicy Związku mieli do rozdania 200 sadzonek krzewów ozdobnych. To już kolejna taka akcja na terenie działania ZKGZL, jednak w tym przypadku duże zainteresowanie mieszkańców przeszło najśmielsze oczekiwania. Błyskawicznie rozchodziły się krzewy lawendy, tuje, bukszpany. Najczęściej mieszkańcy oddawali w zamian stare telewizory, komputery i odkurzacze. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zapełnił dwa kontenery.
Podczas tegorocznych akcji zebrano 3,64 tony elektrośmieci!
Dlaczego właściwa utylizacja elektrośmieci jest taka ważna?
Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Wśród nich są: rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, PCB (związki chemiczne), R-12 (freon) oraz azbest. Powodują one zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Akcja „Sadzonki za odpady” współfinansowana była przez Szwajcarię w ramach Projektu „Budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, rekultywacja nieczynnych składowisk oraz usuwanie azbestu na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej”.
W ubiegłym tygodniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie utrzymało w mocy decyzję określającą wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. Jest to decyzja ostateczna w postępowaniu administracyjnym, która nakłada na Spółdzielnię obowiązek niezwłocznego uiszczenia tej opłaty. W przypadku braku zapłaty Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej jest zobowiązany do wszczęcia egzekucji administracyjnej.
Zobowiązania Spółdzielni na dzień 30 września 2014 r. wynoszą 673400 zł w tym odsetki 38200 zł.
Powyższa decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego oznacza również, że to Zarząd Spółdzielni jest zobowiązany do złożenia zbiorczej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, jej zbierania od zamieszkujących w zasobach spółdzielni oraz przekazywania na rachunek Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.
W zaistniałej sytuacji, Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej jest również zmuszony dokonać zwrotu opłat wniesionych przez tych mieszkańców Spółdzielni, którzy na podstawie błędnych informacji Zarządu Spółdzielni przekazali ją na rachunek Związku. Takie postępowanie wynika z przepisów Ordynacji podatkowej, która nakazuje zwrot nienależnych opłat na rachunek lub do ręki wpłacającego bez możliwości ich przeksięgowania. O terminie odbioru tych opłat mieszkańcy zostaną powiadomieni indywidualnie.