HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW W 2024 ROKU




Strona główna

Ze względu na złe warunki pogodowe mogą wystąpić opóźnienia w odbiorze odpadów. Za utrudnienia przepraszamy.

 

W dniu dzisiejszym (24.11.2022 r.)  PSZOK w Nowodworze czynny będzie do godz. 16.30

 

Polskie święta pełne są trwałych narodowych tradycji. Dzień Wszystkich Świętych to również okazja, podczas której niezmiennie od lat kultywujemy pewne zwyczaje i obrzędy. Jedną z nich jest zapalenie symbolicznego znicza na grobie naszych zmarłych oraz  przystrojenie pomnika wieńcem  z reguły zrobionego ze sztucznych plastikowych kwiatów. Tylko jedna świeczka zapalona ku pamięci zamieniła się nawet w kilkanaście okazałych zniczy na jednym grobie.

Nie da się ukryć, że zarówno 1 jak i 2 listopada zużywamy setki ton niepotrzebnego plastiku. Znicze, wkłady do nich jak i wszelkie ozdoby, jakimi przystraja się rodzinne mogiły składają się w większości właśnie ze szkodliwych tworzyw sztucznych. W kraju znajduje się ok. 15 tysięcy cmentarzy, a na nich niezliczone groby, które w listopadzie odwiedzane są przez najbliższych krewnych.

Święto Zmarłych choć piękne i przejmujące stanowi jednak ogromny problem dla naszego środowiska .

Kilka dni po świętach, z terenu cmentarzy wywozi się ok. 200 ton odpadów na jedną nekropolię.

W imię zasad  "zero waste" celebrując pamięć swoich bliskich pamiętajmy by kierować się pewnymi zasadami, za pomocą których można ograniczyć ilość generowanych odpadów jednocześnie nie rezygnując z tradycji:

  • - należy zachować umiar - jeden mały znicz na grób wystarczy, aby zaakcentować pamięć o zmarłej osobie
  • - rezygnacja z tworzyw sztucznych - zamiast sztucznych kwiatów, kupmy świeże. Możemy również zrezygnować z plastikowych zniczy i wkładów i zainwestować w te szklane
  • - stwórzmy własne znicze i dekoracje - w sieci jest wiele instrukcji, które krok po kroku tłumaczą, jak samodzielnie i tanio wykonać własne ozdoby na grób najbliższych.

Pamiętając o zmarłych, nie zapominajmy o własnej przyszłości. Zadbajmy o nią ograniczając ilość odpadów.

 

INFORMUJEMY, ŻE W DNIACH

OD 05.10.2022 R. DO 19.10.2022 R.

PSZOK W LUSZAWIE BĘDZIE NIECZYNNY

 

PRZYPOMNAMY, ŻE W CELU ODDANIA ODPADÓW MIESZKAŃCY MOGĄ SKORZYSTAĆ Z PSZOKÓW W:

  • - BRZOSTÓWCE, GMINA SERNIKI, (ZA STACJĄ BENZYNOWĄ)

CZYNNY: ŚRODA  OD 1000 DO 1800, SOBOTA OD 1000 DO 1600

  • - NOWODWORZE, GMINA LUBARTÓW, OBOK SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT

CZYNNY: WTOREK – SOBOTA OD 1000 DO 1800

 

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.

 

Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej zaprasza placówki oświatowe, działające na terenie gmin członkowskich ZKGZL, do udziału w akcji  „Sprzątanie świata- Polska”.

Tegoroczna, 28. Akcja odbywa się pod hasłem wszystkie śmieci są nasze!

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie.

W ramach akcji zapewniamy worki oraz rękawice jednorazowe, które po uprzednim zgłoszeniu można pobrać z Biura ZKGZL w Lubartowie, ul. Rynek II 6, od 12 do 15 września 2022 r.
w godzinach 7.30-15.30.

Zgłoszenia udziału w akcji przyjmowane są: telefonicznie, nr tel. 81 854 36 15, wew. 24, do dnia 15.09.2022 r.

Zbiórka odpadów powinna zostać przeprowadzona w dniach
15 – 16 września 2022 r.

Po przeprowadzonej akcji odpady należy złożyć w jednym miejscu umożliwiającym dojazd samochodu śmieciarki oraz poinformować o tym fakcie Biuro Związku.

Odpady będą odbierane 19 i 20 września po zakończeniu akcji, przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej.


 

INFORMUJEMY, ŻE PSZOK W BRZOSTÓWCE JEST JUŻ CZYNNY

 

Za nami historyczny moment,

mamy przyjemność poinformować Państwa, że Zakład Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej w całości usadowiony jest na działkach należących do Związku.

10 sierpnia 2022 roku Pan Paweł Woźniak Przewodniczący Zarządu Związku oraz Pan Józef Gruszczyk Zastępca Przewodniczącego Związku spotkali z przedstawicielem Gminy Miasto Lublin w celu podpisania umowy zamiany działek, w wyniku której Związek stał się właścicielem całości terenu pod Zakładem.

Akt ten poprzedzony był długimi negocjacjami, dobrą atmosferą współpracy i wysiłkiem wielu osób, którym chcemy podziękować.

Dziękujemy Zgromadzeniu Związku za wyrażenie woli zamiany działek z Gminą Lublin i dobrą współpracę z organem wykonawczym jakim jest Zarząd Związku. Dziękujemy Zarządowi, który działa poprzez Pana Pawła Woźniaka Przewodniczącego Zarządu, Pana Józefa Gruszczyka oraz Pana Dariusza Trąbkę Zastępców Przewodniczącego, Pana Krzysztofa Paśnika, Pana Tomasza Piecaka i Pana Jerzego Zwolińskiego Członków Zarządu, za stworzenie dobrego pola do negocjacji, konsekwencję i upór w dążeniu do celu. Dziękujemy Panu Markowi Polichańczukowi, który sprawował funkcję Przewodniczącego Zgromadzenia Związku w okresie rozmów, służył swoim doświadczeniem i  uczestniczył w trudnej sztuce negocjacji. Dziękujemy również Panu Krzyszofowi Kopyściowi - Wójtowi Gminy Lubartów za cenne wskazówki i wytyczenie pola do negocjacji.

 

W dniu 17 czerwca 2022 roku Biuro Związku jest nieczynne.

 

Akcja „Eko Piątek” sadzonki za elektroodpady zorganizowana  przez Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej,  przy współpracy z firmą KOMA  Lublin Sp. Z o.o. wraz z  Zakładem Zagospodarowania Odpadów  w Wólce Rokickiej odbyła się 13 maja 2022 roku na placu miejskim przed Ratuszem w Lubartowie.

Celem akcji było zwrócenie uwagi na odpowiedzialne podejście do segregowania i utylizacji m.in. odpadów niebezpiecznych.

Wydarzenie  cieszyło się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy Lubartowa licznie przybyli na akcję, łącznie oddając 2 tony 120kg elektroodpadów. Wszyscy chętni , w zamian  za przyniesione elektroodpady otrzymali sadzonki i nasiona  roślin ozdobnych.

Czynny udział w akcji wzięły również dzieci z lubartowskich szkól oraz przedszkoli.

Dla dzieci przygotowane były  eko-zabawy i quizy nagradzane drobnymi ekologicznymi upominkami.

Niesamowita frajdą dla dzieci i dużym zainteresowaniem cieszyła się śmieciarka udostępniona  przez firmę KOMA Lublin Sp. Z o.o. Chętne dzieci mogły wsiąść do niej  i od technicznej strony dowiedzieć się jak działa system odbierania odpadów.

Zebrane elektroodpady zabezpieczył i zagospodarował Zakład Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej.

 

Nabór na stanowisko: Podinspektor do spraw rozliczeń >>>